• :
  • :

Dziś mamy imieniny:
Irydy, Tamary, Waldemara










Dodano: 2024-04-21, Madagaskar


Kochani,
Szczęść Boże! Ciepło pozdrawiam z Madagaskaru.  Czas upływa mi bardzo szybko. 15 sierpnia 2023 roku skończyłem 60 lat życia. Z tego 29 lat przepracowałem na Madagaskarze. Pomimo problemów ze zdrowiem, dalej chcę tu pracować, czuję się tu potrzebny, lubię, kocham mieszkańców Madagaskaru i chcę być razem z nimi.

W mojej misyjnej pracy nastąpiła wielka zmiana. Po siedmiu latach bycia Przełożonym, Szefem Oblatów na Madagaskarze, 11 czerwca 2023 roku, zostałem zamianowany proboszczem nowej parafii na obrzeżach portowego miasta Toamasina. W mojej historii pracy misjonarza na Madagaskarze, to już moja trzecia parafia, którą tworzę od podstaw. Czy dam radę? Z pokorą przyznaję, że moje siły nie są takie jak kiedyś.

Pracuję w ubogiej dzielnicy położonej na obrzeżach miasta, która przez wiele lat była strefą przemysłową miasta. Dwadzieścia pięć lat temu wszystkie te zakłady przemysłowe upadły i zostały opuszczone. Wtedy to ludzie zaczęli osiedlać się na tych opuszczonych terenach, budować prowizoryczne domy z bambusów i z blachy falistej. Ponieważ są tu jeszcze do dzisiaj wolne tereny, osiedla się tu wielu ludzi przybyłych z różnych stron Madagaskaru w poszukiwaniu pracy i lepszego życia. Osiedlają się tu też najbiedniejsi ludzie z centrum miasta Toamasina, ze względu na najniższe koszty życia w naszej dzielnicy.

Niestety, ludzie z buszu, którzy się tu osiedlają bardzo szybko się rozczarowują. Chociaż przybywają do drugiego pod względem wielkości miasta na Madagaskarze, nie znajdują oni regularnej pracy, zapewniającej comiesięczną wypłatę i regularny wpływ pieniędzy. Ich praca jest na ogół dorywcza jako kierowcy ryksz do przewożenia ludzi, zajmują się transportem materiałów budowlanych na ręcznie pchanych wózkach, najmują się do pracy w wielkich magazynach przy porcie przeładowując na swoich plecach worki z cementem. Jest w parafii wielu drobnych sprzedawców na targowisku. Wielu parafian uprawia małe poletka, hoduje kury, świnie, ale w niewielkich ilościach.  

Kobiety szukające pracy najmują się jako pomoc domowa w mieście. Jest to praca bardzo słabo płatna i dochodzi tu do różnych nadużyć. Bardzo dużo kobiet utrzymuje się z ręcznego prania ubrań innym ludziom, co przynosi im żebraczą zapłatę.  

Niestety, chociaż żyjemy w dużym portowym mieście, które liczy około 500 000 mieszkańców, to do tej pory nie ma w naszej dzielnicy prądu elektrycznego, co bardzo utrudnia codzienne życie i utrudnia wszelki rozwój. Z powodu braku prądu, znajdują tutaj schronienie różne bandy. Jest to bardzo niebezpieczna dzielnica. Na Madagaskarze, z powodu wielkiej korupcji, bandyci czują się na ogół bezkarni.

Do parafii zapisanych jest 2500 chrześcijan. W niedzielę w trzech Mszach świętych uczestniczy około 1300 osób. 512 dzieci w każdą sobotę uczy się katechizmu.
W każdą niedzielę po pierwszej Mszy świętej około 40 dorosłych uczy się katechizmu i przygotowuje się do chrztu.  

Ludzie są bardzo życzliwi.  Patrząc na bardzo trudną rzeczywistość ekonomiczna Madagaskaru i na ubogie życie chrześcijan z parafii, chciałbym im pomóc. Dzięki pomocy Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej z Kanady, 23 najbiedniejszych dzieci znalazło tam rodziców adopcyjnych, którzy opłacają im koszty szkoły na Madagaskarze. Są też 4 rodziny z Polski, które również płacą szkołę dzieciom z mojej parafii.

Oprócz tej pomocy edukacyjnej, w naszej parafii mamy też program dożywiania dzieci z najbiedniejszych rodzin. Zajmuje się tym Caritas parafii. Sami parafianie pomagają osobom dorosłym w potrzebie kilka razy w roku. Pomoc żywnościową dla dzieci w potrzebie realizujemy, gdy mamy na to finansowe środki od darczyńców z poza Madagaskaru.

Te dożywiane dzieci pochodzą z rodzin, gdzie na skutek choroby, wypadków, braku stałej pracy rodzice nie mogą zdobyć wystarczającej sumy pieniędzy na posiłek dla licznych dzieci w rodzinie. Są też w tej grupie dzieci samotnych matek, gdzie ojciec opuścił rodzinę lub nie chciał wziąć odpowiedzialności za kobietę w ciąży.  Nie jest żadną tajemnicą, że wiele dzieci ma jeden posiłek dziennie. Taka jest trudna rzeczywistość Madagaskaru.  

Kochani,
Od stycznia 2024 roku do dzisiaj, Madagaskar, a szczególnie wschodnia część Wyspy, gdzie pracuję jest zalewana przez cyklonowe deszcze. Na skutek tych deszczów i braku w miastach wystarczającej ilości kanałów do ewakuacji wody, co najmniej połowa miasta Toamasina została zalana wodą i ta woda nie mając odpływu pozostaje długie tygodnie. Jest to przyczyną wielu chorób.

Patrząc na tę tragiczną sytuację wielu dzieci w naszej parafii, poniszczone pola z uprawami żywności i ciągle rosnące bezrobocie postanowiliśmy pomóc najbardziej poszkodowanym dzieciom, ofiarowując im raz w tygodniu, w każdą sobotę ciepły komplety posiłek. Z całej parafii jest w tej grupie 95 dzieci.

Oprócz tej grupy, posiłek otrzymują 23 dzieci z adopcji szkolnej w Kanadzie, 4 dzieci z adopcji szkolnej w Polsce. Razem 122 dzieci.
Na każdy posiłek przychodzi zawsze około 10 dzieci, które nie są na tej liście. Przyjmujemy je.

Nasz posiłek to: ryż, mięso z kury albo wołowina albo ryba, surówka, sos z malgaskich ziół, na deser owoc i na koniec po paczce ciastek - biscuits. Dzięci biorą dokładkę.

Ta pomoc, ten posiłek możemy ofiarować dzieciom dzięki finansowemu wsparciu od Prokury Misyjnej Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej w Polsce i w Kanadzie z Przyjaciółmi Misji Oblatów, dzięki pomocy finansowej którą otrzymałem w czasie mojej pracy w Kanadzie i wakacji w Polsce, dzięki wsparciu mojej rodziny i wielu przyjaciół.

Dziękujemy za Wasze wsparcie. Bóg zapłać. Z misjonarską modlitwą,

O. Mariusz Kasperski OMI

Chorzemin Chorzemin Chorzemin Chorzemin Chorzemin Chorzemin Chorzemin Chorzemin Chorzemin Chorzemin Chorzemin Chorzemin Chorzemin Chorzemin Chorzemin Chorzemin Chorzemin Chorzemin Chorzemin Chorzemin Chorzemin Chorzemin 

Chorzemin




www.chorzemin.info 2012 - 2024. "Zezwala się na wykorzystywanie materiałów zamieszczonych w witrynie w innych publikatorach, pod warunkiem podania źródła ich pochodzenia"
Osób online: 8
                       stat4u